Služby platebních bran využívají miliony e-shopů a jiných stránek s cílem konverze, tedy objednávky, na celém světě. Platební brány jsou bezpečným způsobem jak platit on-line.

V článku Co je to platební brána? + Srovnání platebních bran se dozvíte:

Co je platební brána?

Platební brána je služba, která bývá nabízena obchodníkům za určitý poplatek, tato služba jim umožní přijímat například platby kartou nebo jinými platebními metodami, pro zákazníky to znamená, že díky platební bráně budou mít možnost platit právě kartou a dalšími platebními metodami jako třeba Apple Pay, Google Pay, PayPalem, Bitcoinem. Díky platebním bránám jsou platby na internetu bezpečnější, protože peníze neobdrží obchodník ihned, ale jdou právě přes ověřenou společnost.



V Česku pro provoz platební brány musíte mít oprávnění od ČNB (české národní banky). I tak však buďte opatrní na podezřelé tzv. phishing odkazy které se z Vás snaží vylákat údaje k platební kartě atd., jedním ze signálů pro rozeznání platební brány je to, že při platbě na e-shopu v internetovém prohlížečí máte nahoře tzv. „adresní řádek“, kde by jste měli vidět ikonku zámečku. Výhodou platbou přes platební bránu je také to, že platební brány využívají nutná zabezpečení pro to, aby Vaše platební údaje neunikly.

Platební brána je pro majitele e-shopů ve většině případů takřka nezbytná, ano, můžete provozovat e-shop i bez platební brány ale jako lidé jako druh jsou relativně líní a tak, je pro ně mnohdy nejsnažší rychle zadat údaje od karty, proto je prověřené, že nasazení platební brány s možností platby kartou zvyšuje e-shopům konverzní poměr a s ním tedy i objednávky.

platební brána, platební brány, gopay platby, platební brána čsob, platební brána stripe, srovnání platebních bran

Platební brány pro e-shopy

Platebních bran je na českém trhu mnoho, ty se mezi sebou liší výší poplatků pro obchodníky a například i nabídkou platebních metod, níže uvádíme seznam platebních bran:

  • Stripe platební brána – jedná se o platební bránu umožňující platby kartou od americké společnosti Stripe. Stripe kromě platební brány například nabízí i službu založení off-shore firmy v Americkém státu Delaware za cenově výhodnějších podmínek než jiné společnosti. Implementace platební brány Stripe je relativně jednoduchá a rychlá, výhodou je, že u Stripu nemusíte čekat na zaslání smlouvy a registrace Vaší společnosti v systému Stripe a spuštění platební brány lze provést plně on-line, jistou daní za tyto pozitiva jsou o něco vyšší poplatky za platby. Stripe je ve své podstatě platební brána zdarma, neplatíte měsíční poplatky a pokud si implementaci provádíte sami, tak platíte jen procenta z plateb.
  • Platební brána ČSOB – v posledních letech ani banky nechtějí být pozadu za dlouholetými poskytovateli platebních bran, i proto například ČSOB nabízí platební bránu se kterou můžete využívat platební metody Apple Pay, Google Pay a klasickou platbu kartou. ČSOB pro své klienty nabízí mnohdy také výhodné akce díky čemuž mohou zákazníci ušetřit na poplatcích za platební bránu. Výhodou je také, že v rámci platební brány si můžete od ČSOB pořídit platební terminál, což usnadní Vašim zákazníkům nákupy v prodejně, nebo v rámci osobního vyzvednutí, pokud jim ho nabízíte. Ve stejných šlépějích také kráčí Fio Platební brána.
  • Platební brána GoPay – Pokud holdujete nákupům na internetu, s největší pravděpodobností jste se již s platební bránou GoPay setkali, jedná se o jednu z nejpopulárnějších platebních bran v Česku a na Slovensku. GoPay kromě klasických plateb kartou umožňuje také Premium SMS, platbu Bitcoinem, nebo třeba mezi hráči oblíbenou PaySafeCard
  • Comgate – Comgate je jedna z nejpopulárnějších platebních bran, mimo výše poplatků, která u velké části poplatků bývá zpravidla výhodnější než třeba u GoPay platební brány není ničím výrazná.
  • Platební brána The Pay – ThePay se pyšní tím, že můžete platit i ve více měnách a to například CZK, EUR, USD, GBP, HUF, PLN a RON. Pro platební bránu ThePay také není problém nastavit opakované platby, což se Vám může hodit na Vaše předplatné. Shoptet platební bránu ThePay mimochodem také podporuje!





A která z těchto platebních bran je nejlepší platební brána? To záleží na Vašich individuálních požadavcích, například pokud prodáváte zboží 18+ jako třeba alkohol, či elektronické cigarety, málokdo Vám platby kartou umožní, například platební brána od ČSOB Vám toto umožní, bohužel však od února 2024 za cenu vyššího servisního poplatku. Pro ostatní prodejce jiného sortimentu pak může být například směrodatná právě výše poplatků nebo možnosti platebních metod, či náročnost implementace.

Srovnání platebních bran

Pojďme si srovnat cenové podmínky jednotlivých populárních platebních bran:

Platební brána: GoPay ThePay Pays ČSOB Stripe Comgate
Poplatek z platby kartou (spotř., EU) 0,9 až 2,26 % 0,79 % až 0,99 % 1,5 až 2,5 % 0,37 % 1,4 % 0,65 % – 0,90%
Poplatek z transakcí 3,- Kč 0,- Kč 1,- kč 0,50,- Kč 6,50,- Kč 0,70 – 1,- Kč
Měsíční poplatek 0 – 190,- Kč 0 – 139,- Kč Není Není 99 – 1 099,- Kč 0 – 200,- Kč
Aktivační poplatek Není Není 600,- Kč 1890,- Kč Není Není
Převod na bankovní účet 10,- Kč Není 0 – 39,- Kč Není Není Není

TIP: Pokud chcete prodávat zboží nebo služby 18+ je důležité se poskytovatele platební metody zeptat na to, zda-li Vám umožní platby danou platební metodou a to z toho důvodu, že někdy s 18+ zbožím mívají problém právě některé karetní asociace nebo poskytovatelé platební brány, záleží však vždy na individuálním případu.

WordPress – WooCommerce platební brána

Nejlepší platební brána pro WordPress, respektive WooCommerce z pohledu rychlosti a jednoduchosti implementace je Stripe, pokud však přemýšlíte nad jednotlivými poplatky, což je také velmi důležité kritérium pro výběr platební brány, tak výše jste mohli vidět srovnání platebních bran z pohledu poplatků. Variantou implementace platební brány je buď využít již existující řešení – tedy například si koupit plugin, nebo si naprogramovat vlastní integraci platební brány.

Pokud chcete s integrací platební brány nebo tvorbou e-shopu pomoci, neváhejte napsat e-mail na info@eshoptvorba.cz.