Hráči, zejména ti profesionální, tráví týdně u počítače i více než 40 hodin. Tak dlouhé sezení ale vede k řadě zdravotním problémům. Těm lze předejít správnou ergonomií sezení u PC.

ergonomie sezení u počítače pro hráče
Zdroj: Unsplash.com

Nejčastější zdravotní rizika spojená s nevhodným sezením při hraní her:

  • bolesti zad, ramen a krční páteře,
  • bolesti dolních končetin – špatné prokrvování,
  • syndrom karpálního tunelu

  • bolesti hlavy,
  • záněty šlach a svalů,
  • syndrom karpálního tunelu,
  • syndrom tenisového lokte,
  • problémy s křečovými žilami,
  • žilní trombóza,
  • problémy s očima.

Klíčem k odstranění těchto rizik je ergonomické nastavení židle, stolu i monitoru a správné sezení u počítače.

Při hraní je ale také důležitá optimální teplota a vlhkost v místnosti (20 až 22 stupňů) a vzdušná vlhkost pohybující se od 40 do 60 % v závislosti na ročním období. Zatímco nízká vlhkost může vést k škrábání krku, kašli, únavě či bolesti hlavy, vysoká vlhkost může vést ke vzniku plísní v bytě, což zase ohrožuje naše dýchací cesty.



Vysoká teplota pak nesvědčí výpočetní technice ani lidskému tělu – teplota nad 18 – 22 °C představuje pro lidský organismus zátěž. Nad 24 °C se může dostavit únava i bolest hlavy.

Jaká je správná poloha těla při zdravém sezení u počítače

Jak na židli správně sedět, abychom předešli zdravotním problémům?

  • opřete si hlavu o opěrku hlavy,
  • držte hlavu v poloze, kdy vaše uši budou ve stejné rovině jako ramena,
  • zatáhněte lopatky dolů a dozadu k sobě a opřete se horní částí zad o opěradlo židle,
  • nastavte opěrky rukou tak vysoko, aby vaše předloktí a trup svíraly přibližně úhel 90 stupňů,
  • při hře by měla být zápěstí rovná, aby nedošlo k poruchám šlach a nervů,
  • sezení vzpřímeně nebo s mírně nakloněnou židlí snižuje tlak na ploténky,
  • sedněte si boky úplně dozadu na židli a snažte se udržet spodní část zad přitisknutou k židli,
  • chodidla by měla být celou plochou na podlaze nebo na podnožce.

Nejzdravější je tzv. dynamický způsob sezení, při němž se poloha vašeho těla mění. Do dynamického sezení patří přední sezení s mírným náklonem dopředu, střední sezení, kdy jsou záda kolmo ke stehnům, a zadní sezení, vhodné pro odpočinek, kdy stehna svírají s trupem úhel větší než 90 stupňů.

Při dynamickém sezení dochází k posilování břišních a zádových svalů a vyhnete se nerovnoměrnému zatížení těla. Podporují ho židle s asynchronní mechanikou.

Důležité je si také dávat pravidelné pauzy od sezení u počítače a zaměstnat své tělo jiným druhem pohybu. Příjemným odpočinkem od hraní online her jsou pohybové aktivity, které uleví vašim karpálním tunelům, např. speedcubing – tedy skládání Rubikovy kostky na čas.

Jaká by měla být optimální výška židle a stolu pro hráče?

Při nastavení výšky herní židle a stolu byste měli vycházet ze zásad správného sezení a z výšky své postavy.

optimální výška židle a stolu pro hráče
Zdroj: Unsplash.com
Při nastavení jejich optimální výšky včetně područek je důležité vycházet z pravidla pravých úhlů (ten by měly svírat stehna s lýtky a nadloktí s předloktím).

Při sezení by výška stolu měla být mezi 60 až 70 centimetry (když nejde nastavit výška stolu, pořiďte si podnožku). Zároveň byste měli mít pod deskou stolu dostatek místa pro nohy, aby se stehna desky nedotýkala.

Jaká by měla být poloha monitoru?

Abyste předešli zdravotním problémům se zády, krkem nebo očima, řiďte se při nastavování polohy monitoru těmito ergonomickými pravidly:

  • správná výška monitoru vám umožní hrát s hlavou v neutrální vzpřímené poloze.
  • horní část obrazovky by měla být na úrovni očí nebo těsně pod ní,
  • hráč by měl být schopen sledovat celý displej s hlavou ve vzpřímené poloze,
  • vzdálenost očí od monitoru by měla být přibližně na délku lokte.

správná poloha monitoru, ergonomická pravidla
Zdroj: Unsplash.com

Jak se liší ergonomická kancelářská židle od herní židle?

Herní židle poznáte na první pohled, protože bývají často inspirované vzhledem závodních sedaček, mají výrazný design i barvy a vyšší opěrky zad než židle ergonomické.

ergonomická kancelářská židle, ergonomická herní židle
Zdroj: Unsplash.com
Jsou vybaveny polohovatelnými bederními opěrkami, aby poskytovaly podporu dolní části zad, opěrkou hlavy (polštářkem pod hlavu) a područkami nastavitelnými do výšky i do strany.

Herní židle mají vyšší úroveň sklonu než běžné ergonomické židle, přičemž některé mají rozsah až 180 stupňů, takže na nich můžete prakticky ležet.



Ergonomické kancelářské židle

Oproti tomu ergonomické židle mají malý rozsah sklonu, decentní design, jemné barvy a nastavitelnou výšku a hloubku sedáku.

Herní židle jsou na dlouhé hodiny hraní, ale i relaxaci vhodnější, protože vám pomohou plně se ponořit do hry.Naproti tomu ergonomické židle jsou lepší pro kancelářské práce. Místo aby vás uspávaly, drží vás ve vzpřímené poloze a podporují vaše soustředění i produktivitu.

Jak se liší polohovatelný stůl od herního stolu?

PC stůl pro hráče má obvykle více funkcí než polohovatelný stůl. U dražších modelů herních stolů můžete měnit výšku stejně jako u polohovatelných stolů, což má pozitivní zdravotní přínosy pro uživatele. Několikrát denně tak lze střídat více poloh, případně u hraní po určitou dobu stát.

herní stůl, herní počítačový stůl pro hráče
Zdroj: Unsplash.com

Materiál herních stolů

Polohovatelné stoly bývají dřevěné, zatímco herní stoly jsou pevnější, aby unesly váhu více monitorů nebo jiných zařízení. Často jsou vyrobeny z kovu a tvrzeného plastu a někdy mají komponenty z uhlíkových vláken.

Design herních stolů

Herní stoly mají často výrazné barvy a bývají na nich loga. Ergonomicky jsou navrženy tak, aby co nejlépe vyhovovaly pohybům spojeným s hraním. Tím se sníží namáhání paží, zápěstí, krku a rukou. Často jsou ve tvaru L nebo zakřivené.

Na herní stoly se obvykle vejde více monitorů, reproduktory a nemají přihrádky jako běžné pracovní stoly. Často bývají vybaveny komponenty specifickými pro hraní her, jako jsou držák na sluchátka, na nápoje a nastavitelné LED osvětlení.

Je lepší herní stůl nebo polohovatelný stůl?

Pokud jste příležitostný hráč, který používá pouze jeden monitor, bez herního stolu se obejdete. Pořiďte si ho jen v případě, že potřebujete pevnější stůl na více zařízení nebo speciální funkce, jako např. LED osvětlení.

Jak se liší ergonomická myš a klávesnice od herních?

Hlavním rozdílem mezi herní a ergonomickou myší je citlivost jejich senzoru. Herní myši mají bezchybné laserové senzory, které sledují pohyb přesněji, zatímco ergonomické myši mají méně přesné LED senzory.




Herní myši mají často svítící LED diody, ostré hrany a výrazná loga. Některé jsou vybaveny programovatelnými tlačítky. Herní myši mají také propracovanější ergonomický design, což znamená, že mohou být vyrobeny speciálně pro použití praváky nebo leváky.

Naproti tomu většina běžných myší je oboustranná, což znamená, že je mohou používat praváci nebo leváci.

Je herní myš pro hraní her lepší než ergonomická myš?

Herní myš je na hraní lepší, protože reaguje přesněji než standardní myš a má také další funkce pro hráče, jako je delší výdrž baterie, programovatelná tlačítka nebo RGB osvětlení.

Jaké jsou rozdíly mezi herní klávesnicí a ergonomickou klávesnicí?

Herní klávesnice jsou odolnější než ergonomické a disponují řadou přídavných tlačítek vhodných na rychlé volby ve hře.

Obvykle bývají membránové nebo mechanické, případně kombinované a nabízejí hráčům řadu výhod:

Rychlá doba odezvy

Krátká doba odezvy poskytuje hráčům konkurenční výhodu.

Konzistence stisku kláves

Kvalitní herní klávesnice je konzistentní při každém stisknutí klávesy.

Makro klávesy

Makro klávesy na herní klávesnici někdy používají hráči jako ultrarychlá tlačítka, která jim poskytují výhodu nad soupeři.

N-Key Rollover (NKRO)

N-key rollover umožňuje stisknout několik tlačítek současně. Pokud má vaše klávesnice například 6klávesový rollover, můžete stisknout až 6 kláves najednou.

RGB podsvícení

RGB podsvícení na herní klávesnici reaguje na průběh hry.

Je lepší herní klávesnice nebo ergonomická?

Herní klávesnice má na rozdíl od ergonomické řadu výkonnostních funkcí a designových prvků, díky nimž je zvláště vhodná pro hráče.

Její použití ale není omezeno jen na hraní her – může vám pomoci zvýšit rychlost a efektivitu psaní při jakékoli běžné práci s klávesnicí.

Jakým způsobem lze minimalizovat dopady dlouhodobého sezení u počítače?

Kromě správného nastavení herního prostoru je pro zdraví a pohodu hráčů důležité také správné držení těla a aktivní pohyb. Pohyb navíc pomáhá zlepšit herní výkon.

Správné držení těla můžete při hraní podpořit nejen správným sezením u PC, ale také ergonomickým nastavením židle, stolu a monitoru. Je také důležité, abyste na ně stále mysleli, a to nejen při hraní. Správné držení těla udržuje optimální svalové napětí, aby se na klouby a vazy vyvíjel odpovídající tlak.

Po hodině sedění u počítače si udělejte alespoň 5minutovou pauzu, během níž pohledem z okna ulevíte zraku, protáhnete se a uděláte pár cviků na uvolnění celého těla. Pravidelný aktivní pohyb byste měli zařadit do svého denního programu.

Kromě toho je pro hráče důležité udržovat zdravé životní návyky, jako je pestrá strava, dostatečná hydratace, dostatek spánku a čas na odpočinek. To vše přispívá k celkové pohodě a zvýšení výkonu během hraní.