Mariáš pravidla karetní hry. Jak se hraje Mariáš, Licitovaný Mariáš
| | |

Pravidla karetní hry Mariáš – jak se hraje?

Mariáš je karetní hra se sedmovými/německými kartami. Historická hra, která hlavně v minulosti byla velmi oblíbená. Tato hra má několik variant, přičemž každá varianta hry má mírně upravená pravidla. Hra je primárně určena jako hazardní hra pro dospělé.

Obsah článku – Pravidla karetní hry Mariáš – jak se hraje?

Hra Mariáš

Slovo Mariáš pochází z francouzského slova „Mariage“, což v překladu znamená svatba. Mariáš vznikl původně v Německu přibližně na přelomu 18. a 19. století. Základní varianta karetní hry Mariáš je licitován nebo volen.

Pojďme se podívat na pravidla Mariáše a vysvětlíme si, jak se hraje tato karetní hra.

Varianty hry Mariáš

 • Volený
 • Lízaný
 • Křížový
 • Licitovaný

Mariášové karty

Ke hře je zapotřebí balíček německých/sedmových karet. Mariáš si obvykle hraje s dvojhlavými německými kartami. Hry se sedmovými kartami jsou v oblibě a existuje několik typů her, které můžete hrát s těmito kartami. Mezi klasické hry, které jsou oblíbené na Slovensku a v Česku jsou: Faraon, Sedma či Stop-Kent
Pravidla hry Mariáš – Volený

Jak se hraje Mariáš a jaká jsou jeho pravidla? Pro začátek jsou potřební hráči. Volený Mariáš je určen pro 3 hráče. Při pauzujícím Mariášovém hrají 4 hráči.

Balíček mariášových karet se zamíchá hráč, který rozdává karty. Na začátku hry hráč, který rozdává, dá seknout (přeložit) balíček karet hráči, který se nachází po levé straně. Následně hráči na pravo dá 7 karet (forhond). Hráč, který obdržel karty si zvolí trumfovou barvu. Zbytek karet se rozdává po 5. Hráč, který volil barvu má 12 karet. Ostatní hráči mají po 10 karet. Forhond odloží dvě karty do tzn. talonu.

Forhond následně nabídne hráčům co hrát. Na výběr je: Malý, Velký, Sedm, Stosedm a Barva. Úkolem hráče na pravo je odsouhlasit nabídku jako první. Může se ale rozhodnout, že vezme talon a nabídne Vyložený malý a Vyložený velký, Malý, Velký. Pokud odsouhlasil nabídku forhonda tak rozdávající může nebo nemusí odsouhlasit. Pokud neodsouhlasí tak vezme talon a nabídne Velký. Toto ale neplatí v případě, že hráč na pravé straně hraje Velký. Na Moravě a na Slovensku se rozdává obvykle proti směru hodinových ručiček. V Čechách se zvykne rozdávat ve směru hodinových ručiček.

Druhy voleného Mariáše

Barva. V případě, že protihráči odsouhlasili barvu, tak vrchní hráč ukáže ostatním hráčům trumf, který se zvolil. Hlavní hráč může zahlásit, že hraje Sedmu. V případě Sedmého musí hlavní hráč získat poslední štych. trumfovou sedmou. Druhá možnost je, že získá stovku. V případě, že protihráči si netroufají tak rovnou složí karty. Pokud si myslí, že mají šanci vyhrát tak zavolají (2 násobek základní hry). Hlavní hráč může zavolat větší (4 násobek), následně soupeři kontra (8 násobek) a hlavní hráč nakonec může zahlásit rekontru (18 násobek). V případě, že se zvolila jako trumfová barva červená, tak se všechny sazby zdvojnásobují.

Jak se hraje Mariáš? Začíná vyhazování karet

Jako první hráč začíná hlavní hráč. Pravidlo říká, že barva musí být vždy přiznána. Pokud by hráč měl vyšší kartu než je ve štychu tak ji také musí přiznat. Pokud hráč nemá v barvě výnosu kartu tak musí hrát trumfem. V případě, že hráč nemá barvu ani trumf tak může vyhodit ledajakou kartu. V dalším kole začíná hráč, který získal štych.

Cíl hry Mariáš

Cíl karetní hry je získat více bodů. mastných (prémiových) karet jako ostatní protihráči. Mezi prémiové (mastné) karty se řadí desítky a esa.

Pořadí karet od nejvyšší po nejnižší:

 • Eso,
 • Desať,
 • Kráľ,
 • Horník,
 • Dolník.
 • 9,
 • 8,
 • 7.
Bodování karet ve hře Mariáš

Každá prémiová karta má hodnotu za 10 bodů. Poslední štych je ohodnocen na 10 bodů také. Hláška má hodnotu za 20 bodů a hláška v trumfové barvě zase hodnotu za 40 bodů. Za hlášky se pokládá dvojice horník-král na jedné ruce a v barvě. V případě, že ve hře nebyly žádné hlášky tak maximální počet získaných bodů je 90. Pokud ve hře byly hlášky tak maximální počet bodů ve hře je 110 až 190.

Malý

Pokud hráč hrál malý tak jeho úkolem bylo nezískat žádný štych. Pokud se hrál voležený malý, tak musí uhrát malý i když ukáže své karty.

Velký

Pokud se hrál Velký tak hráč musí získat všechny štychy. V případě, že byl nahlášen vyložen velký tak musí uhrát velký i když ukázal karty.

Mariáš online

V případě, že nemáte po ruce karty nebo spoluhráče, tak si můžete zahrát tuto online, jako mnoho jiných karetních her. Využít můžete buď to mobilní aplikaci nebo existuje verze prohlížečové hry. Mariáš online si můžete zahrát zdarma.Mariášové turnaje

Karetní hra Mariáš má dlouhou tradici turnajů. Od minulosti až do současnosti se hrají turnaje v této karetní hře. Tyto turnaje se obvykle hrají na čas.

I.Quest 2021 – Mariáš

I.Quest 2021 – Jeden z úkolů na hradě Velhartice bylo vyhrát hru mariáše proti organizátorům.
Přihlásit se k odběru akcí a slev

* takto vyznačené pole je povinné

Odkliknutím tlačítka "Přihlásit se k odběru" souhlasíte s našimi zásadami o ochraně osobních údajů, toto přihlášení k odběru můžete kdykoliv zrušit odhlášením v jakémkoli newsletteru nebo kontaktováním na info@gamesquad.cz.


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *