| | | | | |

Společenská desková hra Dostihy a sázky: pravidla, jak se hraje

Dostihy a sázky je Česká hra, která vznikla kolem roku 1984. Autor této hry je čech Ladislav Mareš. Tuto ikonickou hru znají zejména starší generace. Od vytvoření hry se prodalo kolem 2,5 milionu kusů. V Čechách patří mezi nejprodávanější stolní hry. Zajímají vás pravidla a jak se hraje tato společenská desková hra? V tomto článku se dozvíte více o této hře.

Žáner hry: Strategická
Typ hry: Společenská, desková
Počet hráčů: 2-6
Hra je určená pro: Děti, holky, kluky
Doba hraní: +- 90 min

Obsah článku – Společenská desková hra Dostihy a sázky: pravidla, jak se hraje:

Hra Dostihy a sázky

Společenská hra Dostihy a sázky (dostihy a sázky) je určena pro 2 až 6 hráčů. Hra je určena pro hráče starších 10 let. Dostihy a sázky je desková hra, která se podobá známé hře Monopoly. Princip hry spočívá v pohybu figurkami po hrací ploše, kde o pohybu rozhoduje hod kostkou. Hráči nakupují koně a provádějí jisté akce v závislosti na jaké políčko vstoupí.

Co obsahuje hra Dostihy a sázky

V balení hry Dostihy a sázky se nachází:

 • 1 hrací plán
 • 22 karet s koňmi
 • 14 karet finance
 • 14 karet náhoda
 • 4 karty trenéra
 • 1 karta stáje
 • 1 karta přeprava
 • peníze – v různych hodnotách
 • 72 žlutých žetonů
 • 18 červených žetonů
 • 6 hracích figurek v různych barvách
 • kostka
 • návod

Začátek hry Dostihy a sázky

Jako první ve hře je třeba rozložit hrací plán. Karty s názvem náhoda a finance je nutno zamíchat a položit na hrací desku. Na desce se nachází vyznačené pole pro oba druhy karet. Hráči si následně vyberou barvu figurek, za kterou budou hrát. Dalším úkolem je vybrat z hráčů bankéře, který se také účastní hry. Role bankéře se nespojuje s žádnou herní výhodou. Jeho úkolem je se starat o bank – finance v bance. Následně zvolený bankéř rozdá herní peníze – dostihové koruny (DK).

Každý hráč obdrží 30 000 korun v následujících hodnotách:

Hodnota DK Počet ks
10 000 1
2 000 6
1 000 4
400 3
200 10
100 7
20 5

Po rozdání peněz (DK) začíná hru bankéř a následně pokračují hráči ve směru hodinových ručiček.

Pravidla hry Dostihy a sázky

Hra Dostihy a sázky nemá složitá pravidla. Pokud bychom měli porovnat komplikovanost pravidel s jinou hrou, tak lze přirovnat hře Monopoly. Principy pravidel v těchto hrách jsou velmi podobné. Jak se hrají dostihy a stávky + pravidla si přiblížíme v následující části.

Pravidla hry dostihy a sázky. Pravidlá hry dostihy a sázky svět dostihy. Jak se hrajou dostihy a sázky
autor: Branko

Začínáme hru

První hráč, neboli bankéř hodí kostkou a postupuje o tolik políček, kolik hodil hrací kostkou. Postupuje směrem jakým ukazuje hrací šipka na hracím poli. V případě, že hráč hodí 6 hází znovu podobně jako ve hře Člověče nezlob se.

Po druhém hodu se body, které hráč hodil sčítají a postupuje přesně o tolik políček. Hráč, který zastavil na políčku provede akci podle políčka na kterém stojí. Pokud by nastala situace, že hráč hodí dvakrát za sebou 6 musí se přemístit na políčko distanc. Na jednom hracím políčku může stát několik figurek.
Pokud hráč zastaví na koni a je volný může si jej zakoupit v částce jaká je uvedena na kartičce koně. Hráč zaplatí částku bankéři a následně získá do svého vlastnictví daného koně. Hráč se ale může postavit na políčko koně, kterého má zakoupení jiný hráč. V tom případě musí hráč, který se postavil na spoluhráčového koně zaplatit částku za prohlídku stáje.

Hráč se může zastavit na políčku s názvem Finance. V tomto případě si potáhne kartičku a provede akci, která je napsána na kartičce. Následně vsune kartičku na zpod balíčku s názvem Finance.

Spoločenská desková hra dostihy a sázky. Hra dostihy. Hra dostihy a stávky
autor: Branko

Význam políček ve hře Dostihy a sázky

START

Na tomto poli začíná hra. Pokud hráč přejde po celém poli a projede políčko start tak obdrží od bankéře 4000 dostihových korun. Výjimka může nastat pouze v případě kartičky náhoda.

Políčka se jmény koní

U polí koní je znázorněna barva přičemž stejná barva označuje jednu stáj. Na hracím poli každého koně se také nachází pořizovací cena. Pokud hráč vlastní všechny koně stejné barvy může na nich umístit žeton dostihu (žlutá barva). Pokud již má umístěny 4 žluté žetony, může si pořídit hlavní žeton dostihu (červený). Po umístění červeného žetonu musí hráč vrátit žluté žetony bankéři. V případě, že protihráč vstoupí na políčko koně musí zaplatit za prohlídku stáje. Cena za prohlídku stáje se odvíjí od žetonů umístěných na koni.

Políčka s názvem trenér

Hráči si mohou zakoupit karty s názvem trenér. Pokud se protihráč postaví na toto hrací pole tak musí zaplatit hráči příslušnou částku, která se odvíjí od počtu kartiček, které hráč vlastní. Pokud hráč vlastní jednu kartu s názvem trenér platí 1000 DK pokud vlastní 2 – 2000 DK, 3 – 3000 DK a 4 – 4000 DK.

Políčka s názvem stáj nebo přeprava

Cena karty stáj a přeprava je vyznačena na hrací desce. Pokud se protihráč postaví na jedno z těchto polí tak musí zaplatit 80 násobek hodu kostkou v případě, že vlastní jednu kartu. V případě, že hráč vlastní obě karty musí zaplatit 200 násobek hodu kostkou.
Políčka s názvem náhoda a finance

Hráč, který se postaví ve hře na políčko s názvem náhoda nebo finance, tak musí potáhnout vrchní kartu s příslušným názvem. Následně musí provést úlohu, která je napsána na dané kartičce. Po vykonané úloze na kartičce hráč následně vloží kartičku na spodek balíčku. Existuje výjimka u kartičky náhoda, je-li na ní napsáno zrušení distance. Tuto kartičku vloží hráč na spodek balíčku až když ji využije ke zrušení distance.

Políčko distanc

Hráč, který se dostane na toto políčko během hry, nemůže pokračovat ve hře dostihy do momentu dokud nehodí dvakrát za sebou 6. Hráč hází kostkou i nadále podle zažitého pořadí. Pokud hráč hodí za sebou dvakrát 6 tak hází ještě jednou a následně se pohybuje po hrací desce podle hozené hodnoty. Druhou možností je využít kartičku náhoda – zrušení distance, pokud tuto kartičku vlastní. Pokud se hráč nachází na políčku distanc, tak spoluhráči mu neplatí poplatky za prohlídku stájí.

Políčko veterinární služba

Hráč, který se postaví na toto pole platí bance poplatek. Výši poplatku naleznete na herním plánu.

Políčko parkoviště

Toto pole je neutrální. Hráč není povinen zaplatit žádný poplatek.

Políčko podezření z dopingu

Zastavení na tomto poli znamená, že hráč vynechává jedno kolo.

Dostihy a sázky – koně

Připravili jsme seznam koní ve hře dostihy a sázky. Názvy a ceny koní ve hře může být mírně odlišný v závislosti na verzi této hry.

Dostihy a sázky koně. Dostihy a sázky jména koní a peníze za které sa dají koupit
autor: Branko
Název koně Cena – DK
Fantome 1200
Gavora 1200
Lady Anne 2000
Pasek 2000
Koran 2400
Neklan 2800
Portlancl 2800
Japan 2800
Kostrava 3600
Lukava 3600
Melák 4000
Grifel 4400
Mohyla 4400
Metál 4800
Tara 5200
Furioso 5200
Genius 5600
Shagga 6000
Dahoman 6000
Gira 6400
Narcius 7000
Napoli 8000

Nakupování a obchodování ve hře dostihy a sázky

Na začátku hry hráči kupují koně od bankéře za stanovené ceny. Později když už hráči vlastní koně, trenéry nebo služby, mohou hráči obchodovat mezi sebou. Rozhodující je pouze nabídka a poptávka a dohoda mezi hráči. Pokud chce hráč postavit koně do dostihu musí vlastnit celou stáj (všechny koně stejné barvy). Nastanou případy kdy jiný hráč vlastní koně do vaší stáje a jediná možnost je domluvit se na prodeji.

Sázení na soupeřovo koně

Riziko pro hráče představují soupeřovy koně, které jsou postaveny do dostihu. Hráč může toto riziko snížit tím, že si vsadí na soupeřova koně.

Jak postupovat při sázení?

Před hodem kostky položí hráč libovolné množství dostihových korun na jedno nebo více políček soupeřových koní. Sázet může jen na ty koně, které mají minimálně 3 dostihy nebo hlavní dostih. Sázka platí pouze po dobu jednoho hodu kostkou. V případě, že hráč hodí kostkou a nepostaví se na vsazeného koně, tak částka propadá majiteli koně.
Pokud se hráč postaví na vsazeného koně tak majitel je povinen vyplatit 10 násobek vsazené částky. Povinností hráče, který se postavil na soupeřova koně je vyplatit zisk z počtu dostihů, do kterých je kůň postaven.
Kdo vyhrál hru Dostihy a sázky?

Vítězem kola se stává ten, kdo zůstává poslední ve hře. Hráč během hry může zkrachovat. Do tohoto bodu se dostane hráč tak, že již nevlastní žádné peníze nebo majetek, který by mohl prodat. Hráč, který si nemůže plnit své závazky zkrachoval. Na začátku hry si hráči mohou stanovit časový limit. Hráč, který na konci tohoto časového limitu získal největší majetek vyhrál.

Dostihy a sázky online

Hru dostihy a sázky si můžete zahrát také online. Existují verze této hry ke stažení a to zdarma. Stačí si hru dostihy a sázky stáhnout, nainstalovat a můžete si vyzkoušet zahrát tuto hru zdarma bez nutnosti kupování deskové verze.Hru dostihy a sázky si můžete zahrát také online. Existují verze této hry ke stažení a to zdarma. Stačí si hru dostihy a sázky stáhnout, nainstalovat a můžete si vyzkoušet zahrát tuto hru zdarma bez nutnosti kupování deskové verze.

Dostihy a sázky – online

Online verze hry Dostihy a sázkyPřihlásit se k odběru akcí a slev

* takto vyznačené pole je povinné

Odkliknutím tlačítka "Přihlásit se k odběru" souhlasíte s našimi zásadami o ochraně osobních údajů, toto přihlášení k odběru můžete kdykoliv zrušit odhlášením v jakémkoli newsletteru nebo kontaktováním na info@gamesquad.cz.


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *