| | | | | | | |

Uno karetní hra, jak se hraje, pravidla a význam karet

Karetní hra Uno je hra se speciálními kartami. Na partičku hry potřebujete specifické karty, které si můžete zakoupit v hráčském obchodě. Tato karetní hra je vhodná pro děti i dospělé. Při této hře se zabaví všechny věkové kategorie a je ideální pro zabití nudy. Hra má rychlé dynamické tempo. Jak se hraje Uno? Jaká má hra Uno pravidla? Jaký je význam karet? Společně se na to podíváme v tomto článku.

Žánr hry: Logická
Typ hry: Společenská, karetní
Karty na hru: Speciální Uno karty
Počet hráčů: 2-10
Hra je určená pro: Děti, holky, kluky
Doba hraní: +- 15 min

V článku se dočtete:

Historie hry Uno

Hra Uno, vznikla v americe přibližně v roce 1971. Za vznikem hry stojí holič se jménem Merle Robbins z Readingu (stát Ohio). Hra si rychle našla fanoušky a pro svůj velký úspěch se rozšířila skoro do celého světa. Hru momentálně vydává firma Mattel. Pro svoji popularitu vytvořila herní společnost Ubisoft videohru na základě této karetní hry. Na oficiálních stránkách Ubisoftu kromě základní hry naleznete také různé DLC (rozšíření) pro tuto hru.

Jak se hraje Uno

Uno pravidla. Uno pravidla hry. Jak se hraje Uno. Uno karty pravidla
Unsplash.com | autor: Simon Ray

Uno je karetní hra vhodná pro 2-10 hráčů. Tato kartová hra se částečně podobá hru Faraon/Farár a Mau Mau. Ke hře potřebujete balíček speciálních karet. Počet karet v balíčku je 108. Hra je založena na principu odhazování karet a vítězem hry se stává hráč, který se jako první zbaví všech karet.

Pravidla hry Uno

V balíčku se nachází 108 karet. V tomto balíčku je 100 karet, které mají 4 různé barvy:

 • červená,
 • modrá,
 • žlutá
 • zelená.

Každá barva obsahuje 25 karet, přičemž 19 karet má zobrazeno číslo (0-9). 2 Karty mají označení “táhni 2”. 2 karty mají označení “obrat” a 2 karty mají slovo “skok”. Na zbývajících kartách (8) jsou 4 “divoké karty” a 4 “divoké karty – táhni 4”).

Hra Uno. Uno karty. Karetní hra Uno. Balíček karet Uno. Pravidla Uno. Jak se hraje Uno.
Unsplash.com | autor: Colin Davis

Před začátkem hry se vybere hráč, který bude rozdávat karty. Při výběru hráče, který bude rozdávat karty, se může uplatnit toto pravidlo losování. Každý hráč si vytáhne náhodnou kartu a ten, který si potáhne největší kartu, rozdává. V případě, že hráč potáhne akční kartu, tak si táhne ještě jednou. Hráč, který byl určen k rozdávání, zamíchá karty a každému hráči přidělí 7 karet. Následně se otočí vrchní karta z balíčku lícem nahoru. Tato karta slouží jako odhazovací hromádka, kde hráči budou vyhazovat své karty. Zbývající karty, které zůstaly slouží jako tahací balíček, ze kterého si hráči během hry Uno táhnou.

Začátek hry

Hru začíná hráč, který je po levé straně hráče, který rozdával karty. Následně se hraje ve směru hodinových ručiček. Ve svém tahu může hráč vyhodit kartu z ruky stejné barvy na odkládací hromádku nebo číselnou hodnotu (u kart s čísly) nebo symbol (u akčních kart) jako vrchní karta na na odkládací hromádce. Pokud má hráč na ruce dvě stejné karty (číslo nebo barva) tak na odhazovací hromadu může vyhodit obě karty. Pokud takovou kartu nemá nebo ji nechce vyhodit, potáhne si vrchní kartu z tahacího balíčku. Pokud pravidla umožňují zahrát tuto kartu, hráč tak může učinit, ale po přetažení karty již nesmí zahrát kartu, kterou již měl v ruce. Potom hraje další hráč.

Uno význam karet

Akční a divoké karty mají při zahrání nebo odhalení (jako první vyhazovací karta) speciální význam. Význam speciálních karet ve hře Uno:

 • Tahej 2: Další hráč si místo svého tahu táhne vrchní 2 karty z odebíracího balíčku.
 • Obrat: změní směr hry, t. j. pokud hráči hráli ve směru hodinových ručiček, po zahrání této karty budou hrát proti směru hodinových ručiček a naopak. Tedy po hráči, který zahrál tuto kartu, bude vždy na řadě hráč, který hrál před ním. Pokud je tato karta odhalena na začátku hry, hru začíná rozdávající a hra pak pokračuje proti směru hodinových ručiček.
 • Skok: další hráč přeskočí svůj tah. Pokud se karta vyhodí na začátku hry, hráč po levé straně rozdávajícího přeskočí. Následně hru začíná hráč po jeho levici. Může se použít jako blok +2 a +4.
 • Divoká karta: lze ji zahrát na libovolné kartě, která je vyhozena. Hráč, který ji zahrál, si vybere jednu z herních barev (červená, modrá, žlutá, zelená). Další hráč pak musí zahrát kartu zvolené barvy (nebo divokou kartu). Pokud je divoká karta odhalena na začátku hry, vybere si barvu hráč, který začíná.

Pokud někdo zahraje divokou kartu: táhni 4, pak ho další hráč (ten, který má táhnout 4 karty) může vyzvat hráče, aby mu ukázal své karty. Pokud se zjistí, že hráč, který zahrál divokou kartu, má kartu stejné barvy jako poslední zahraná karta, pak si ji musí vzít zpět a jako trest si vzít 4 karty. Pokud však byla „divoká karta: táhni 4 karty“ zahrána legitimně, pak si další hráč táhne další 2 karty jako trest (celkem 6 karet – 4 za divokou kartu a 2 za trest).

Pokud hráč zahrál svou předposlední kartu, musí říci slovo „Uno“ dříve, než se karta dostane na odhazovací balíček. Tím upozorní ostatní hráče, že mu v ruce zůstala poslední karta. Pokud na to zapomene, někdo jiný si toho všimne a řekne „Uno“ dříve, než další hráč začne svůj tah (vytáhne kartu z balíčku nebo si vezme kartu z ruky, aby ji zahrál), musí si tento hráč jako trest vzít 2 karty.

Vítězství ve hře Uno

Vítězem hry se stává hráč, který se jako první zbaví všech karet. Získá tolik bodů, kolik je celkový počet karet, které zůstaly v rukou ostatních hráčů. Při bodování mají karty s čísly takovou hodnotu, jaké číslo je na nich uvedeno; akční karty „táhni 2“, „otoč“ a „skok“ mají hodnotu 20 bodů, „divoké karty“ a „divoké karty: táhni 4“ mají hodnotu 50 bodů. Celkovým vítězem se stává hráč, který jako první získal 500 bodů.

Bodování ve hře Uno – Tabulka

Uno karta Počet bodů
0 0
1 1
2 2
3 3
4 4
5 5
6 6
7 7
8 8
9 9
tahej 2 20
obrať 20
skok 20
divoké karty 50
divoké karty tahej 4 50

Alternativní vítězství

Alternativním způsobem bodování je připočítat body každému hráči kromě vítěze za karty, které mu zůstaly v ruce. Hra si pak hraje, dokud někdo nezíská stanovený počet bodů. Vítězem se pak stává ten, kdo získal nejméně bodů.

Hra Uno – Online

Neoficiální varianty pravidel hry Uno

Popsané varianty hry Uno v této částí sa nenechází v oficiálních pravidlech hry.

Varianty:

 • Pokud hráč nemůže zahrát kartu, musí táhnout karty, dokud nenajde kartu, kterou může zahrát.
 • V případě, že je na začátku hry odhalena karta bez čísla (divoké karty), odhaluje se další karta, dokud se nenajde karta s číslem.
 • Pokud je zahraná karta tahu („potáhni 2“ nebo „potáhni 4“), další hráč může místo tahu karet zahrát kartu „táhni 2“ stejné barvy, pokud ji má, podobně může zahrát kartu „táhni 4“.
 • Hráč musí ukončit hru s kartou, která má číslo. Má-li poslední kartu jinou než kartu s číslem, musí si vzít kartu.
 • Hráč může v jednom tahu zahrát více karet se stejným číslem.
 • Pokud se zahraje devítka, všichni hráči musí rychle položit ruku na balíček. Hráč, který položí ruku jako poslední, si vezme 2 karty.
 • V případě, že je zahraná nula, hráči si vymění karty podle směru hry. Pokud soupeři přijde do ruky jen jedna karta, musí hráč říci „UNO“.
 • Pokud je na stole stejná karta jako ta, kterou má hráč v ruce, může ji okamžitě přidat do balíčku. Musí tak učinit dříve, než na ni položí svou kartu další hráč. Pokud tak úspěšně učiní, hráči mezi ním a posledním hráčem, který přidal kartu, jsou přeskočeni.
 • Pokud hráč zahraje kartu s číslem 7, může, ale nemusí si vyměnit kartu s někým jiným.

Přihlásit se k odběru akcí a slev

* takto vyznačené pole je povinné

Odkliknutím tlačítka "Přihlásit se k odběru" souhlasíte s našimi zásadami o ochraně osobních údajů, toto přihlášení k odběru můžete kdykoliv zrušit odhlášením v jakémkoli newsletteru nebo kontaktováním na info@gamesquad.cz.


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *