FPS nebo-li frames per seconds (česky snímky za sekundu) je ukazatel podle kterého můžeme porovnávat jak dobře si náš počítač poradí s danou hrou.
S FPS se tedy můžeme setkat převážně v gamingu při hraní oblíbených videoher, obecně platí že čím vyšší FPS tím lépe, jelikož díky dostatečně vysokým FPSkám Vám hra pojede bez lagů, což se například u stříleček typu Counter-Strike : Global Offensive hodí, jelikož díky tomu budete schopnější rychleji reagovat na Vaše spoluhráče a soupeře (viz. článek jak zvýšit FPS v CSGO). Super volbou pro hru s vysokými FPS jsou herní notebooky HP.

Co je to FPS? Co je to Ping? Porovnání FPS vs Ping

Jak velké FPS pro hraní bez lagů potřebuji?

Pokud si chcete zahrát Vaší oblíbenou hru bez lagů, doporučujeme Vám vybrat si herní počítač (TIP: Můžete si koupit repasované herní PC a ušetřit tak řádově tisíce korun) nebo herní konzoli, se kterou by jste danou hru mohli hrát alespoň na 30 FPS, nejideálnější však v případě kolísání FPS je mít alespoň 60 FPS, což herní konzole neumožňují, na těch ale FPS narozdíl od počítačů nekolísají. Pro multiplayerovou hru bez lagů také potřebujete mít nízký ping, tedy ideálně 50 a nižší, vysoký ping způsobuje tzv. micro lagy se kterými bývá dlouhá odezva na akce, které ve hře provedete, například změnu zbraně, chůze, nákup herních itemů a další věci které se dějí na úrovni sítě.


Nejčastější příčiny nízkých FPS

Mezi nejčastější příčiny pádů FPS patří například defaultní nastavení grafiky u náročnějších her, proto v tomto případě doporučujeme snížit detaily. Pokud máte malé FPS můžou se Vám totiž pomaleji načítat textury ve hrách, herní skiny (tip na článek: jak získat csgo skiny zdarma), NPCčka, boti a další součásti dané hry. Problém Vám u stříleček může dělat také střelba nebo pohyb, jelikož počítač musí akci, ať už je to načítání textur, pohybu, střelby, jízdy, atd. nějakým způsobem zpracovat. Problémy s FPS narozdíl od pingu můžete mít i v singleplayer hrách.

Ping vs. FPS – rozdíl

  • Ping je charakteristický tím, že uděláte-li v multiplayeru na herním serveru nějakou akci, kterou Vaše odezva nestihne zpracovat a po odhlášení a přihlášení do hry zjistíte že se daná akce neprovedla – zkrátka byli jste rychlejší než Váš internet se synchronizací herního serveru
  • FPS jsou zase charakteristické tím, že narozdíl od internetu nestíhá reagovat na akce které ve hře provádíte Vaše zařízení, tj. počítač nebo herní konzole).