jak-se-hraje-dama-pravidla-spolecenske-hry-pro-2-osoby
| | | | | | | | | |

Jak se hraje Dáma a pravidla společenské hry pro 2 osoby

Dáma je strategická desková hra určená pro dva hráče. Hra Dáma vznikla ve starověkém Egyptě a objevila se iv Číně. Existuje několik variant této společenské hry. V článku si více přiblížíme historii a způsob, jak tuto hru hrát.

Obsah článku – Jak se hraje Dáma a pravidla společenské hry pro 2 osoby:

Historie společenské hry Dáma

Vznik dámy je zahalen rouškou tajemství a nikdo neví přesně kdo ji vymyslel. Vznik se datuje kolem roku 3000 let před naším letopočtem ve starověkém Egyptě. Hra vznikla ze starodávné hry jménem Alquerque. Hrací pole mělo jinou podobu, jakou má dnes. Přibližně ve 12. století ve Francii použili na hru Alquerque hrací desku ze hry Šachy. Dáma se těšila oblibě v historické Francii.

jak-se-hraje-dama-pravidla-spolecenske-hry-pro-2-osoby
Dáma | unsplash.com | autor: Tai’s Captures

Hrací pole dámy – šachovnice

Hrací pole mají černou a bílou barvu přičemž barvy jsou rozloženy střídavě. Šachovnice je hrací pole pro hru Dáma v rozměru polí 8×8. Strategická hra Dáma má stejnou hrací desku jako hra Šachy.
hrací-pole-damy-sachovnice

Počet hracích kamenů – figurek

Populární jsou hlavně dva typy dámy – s variantou hracích kamenů 8 nebo 12 kusů. Pravidla dámy jsou stejná jako u figurek v počtu 8 i 12.

Dáma hrací kameny 8×8

Na začátku hry mají hráči proti sobě hrací kameny v počtu 8. Na obrázku můžete vidět rozložení figurek.

dama-pocet-hracích-kamenů-na-sachovnici-8

Dáma hrací kameny 12×12

Na začátku hry mají hráči proti sobě hrací kameny v počtu 12. Na obrázku můžete vidět rozložení figurek.

dama-pocet-hracích-kamenů-na-sachovnici-12

Dáma pravidla hry

V této části si řekneme, jak si hraje dáma. Pravidla dámy nejsou komplikovaná a společenská hra je určena pro všechny věkové kategorie.

dama-pravidla-hry-jak-se-hraje-dama
Dáma pravidla hry | jak se hraje

Úkolem hráče je vyhodit z hracího pole všechny soupeřovy figurky. Jsou dva typy hracích figurek (kamenů): obyčejný kámen a dáma.
Hra začíná pouze s obyčejnými kameny. Hráči se pohybují figurkami diagonálně po černých polích o jedno políčko v případě obyčejného kamene. Figurky mohou směřovat dopředu, ale ne dozadu a zároveň hráč nemůže přeskakovat vlastní hrací figurky.

Obyčejný kámen, který přejde na soupeřovu protilehlou stranu se automaticky promění v dámu. Dáma má možnost se pohybovat o libovolný počet polí a také může jít dozadu.

Když se dva hrací kameny utkají diagonálně proti sobě a nachází se za ním volné hrací pole, tak hráč musí vyhodit soupeřův kámen. Pravidla dámy hovoří o povinnosti přeskočit. Může nastat situace, že může skákat obyčejný hrací kámen i dáma. Povinnost skákat má v tomto případě dáma. V případě možnosti provést více skoků hráč musí doskákat celou sérii. Pokud je více variant vícenásobného skoku hráč si může vybrat směr přeskakování. Přes jeden kámen nemůžete skákat vícekrát. Po dokončení všech skoků jsou hrací kameny vyhozeny z polí. Podle pravidel dámy přehrává hráč, který už nemá žádné hrací kameny. Hráč, který je na tahu nemá možnost provést tah přehrává hru.

V situaci když hráč zahraje tah v rozporu s pravidly například zapomene přeskočit, je na protihráči, zda bude žádat o opravu tahu.

Dáma a Šachy

Společenská hra Dáma se hodně podobá hře Šachy. Společnou vlastností těchto strategicko-logických her je hrací pole – šachovnice. Obtížnost hry je rozdílná Dáma má jednodušší pravidla a méně typů hracích figurek než Šachy. Zajímá Vás Šachy? Přečtěte si pravidla + jak se hraje Šachy v našem článku.

Společenská hra dáma – online i offline

Dámu si můžete zahrát online přímo ve vašem webovém prohlížeči. Výhodou je, že můžete hrát dámu proti počítači nebo s hráčem na druhé straně zeměkoule přes internet a nemusíte si kupovat hru fyzicky. Druhá varianta hry dáma ve formě deskové hry s figurkami. Materiál figurek je různý jako například plast nebo dřevo, přičemž dřevěná verze je elegantnější.

Přihlásit se k odběru akcí a slev

* takto vyznačené pole je povinné

Odkliknutím tlačítka "Přihlásit se k odběru" souhlasíte s našimi zásadami o ochraně osobních údajů, toto přihlášení k odběru můžete kdykoliv zrušit odhlášením v jakémkoli newsletteru nebo kontaktováním na info@gamesquad.cz.


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *