| | | | | | |

Jak se hraje Domino – společenská hra s domino kostkami

Domino je hlavní dětská hra určená pro dva hráče. Při této hře se děti mohou naučit základům matematiky a rozvíjet logické myšlení a to hravou formou. Jednoduchá logická hra s kameny (kostky) při které se mohou pobavit různé věkové kategorie.

Žánr hry: Logická
Typ hry: Společenská
Počet hráčů: 1, 2, 4
Hra je určená pro: Děti, holky, kluky

Obsah článku – Jak se hraje Domino

Domino – historie

Hra domino pravděpodobně vznikla v Asii. Domino kostky, které známe nyní, vznikly z čínských dominových karet. Domino kostky tedy můžeme označit za vzdálenou příbuznou karetní hru. V Koreji tuto hru nazývali ho hpai či koi hpai v Číně keat pai, ngapai, chiupai či timpai a v Laosu tau-tem. Tato hra v minulosti byla rozšířena na asijském kontinentu. Předpokládá se, že tuto hru přivezl Marco Polo kolem 13. století do Evropy.

Jak vypadají Domino kostky

Domino kostky se obvykle vyrábějí z plastu nebo tvrdého dřeva. Jedna strana domina je předělena na dvě části. Na každé části se nacházejí dvě čísla. Čísla na klasickém dominu jsou zaznačena tečkami. Klasická barva domina je bílá s černými tečkami – čísly. Domino má obvykle tvar obdélníku. Rozměry domina bývají různé od malých hracích kostek až po velké kostky. Klasické domino krychle mají rozměry přibližně 5×2,5×0,6 cm. U větších domino kostek se můžete setkat o rozměrech kolem 15 cm.

Jak se hraje Domino – pravidla hry

Chcete-li hrát Domino se 2 nebo 4 hráči potřebujete 28 domino kostek. Pravidla hry domino pro 4 hráče začíná určením dvojic. Hráči hrají ve dvojicích a sednou si naproti sobě. Spoluhráči nesmějí spolu komunikovat. Na začátku hry je třeba si určit do kolik bodů se hraje. Obvykle je počet bodů stanoven na 100.

Jak se hraje domino, pravidla hry domino. Domino pravidla. Domino
unsplash.com | autor: Tatiana Rodriguez

Začátek hry Domino

Na stůl se rozloží dominové kostky tak, aby nebylo vidět čísla – lícem dolů. Jako první se kostky zamíchají a následně si hráči vylosují 7 domino kostek. To znamená, že hráči si rozdělí všech 28 dominových kamenů. Každý hráč si postaví kostky tak, aby ostatní hráči neviděli. Hru začíná hráč, který si vytáhl kostku s dvojitou šestkou a vyloží kámen na hrací plochu (do středu). Ve vykládání pokračuje hráč po jeho levé straně.

Domino, Domino kostky, jak se hraje domino, domino pravidla, domino navod
pixabay.com | autor: OpenClipart-Vectors

Domino – hráči vykládají kostky

Poté, co první hráč vyložil dvojitou šestku na střed hrací plochy vykládá hráč po lavici domino kostku, která má stejné číslo v tomto případě 6. Hráč, který pokračuje ve hře, musí přiložit domino kostku se stejným číslem (dle počtu teček). Kostky se stejným číslem se přikládají tak, aby se dotýkaly. Kostky se mohou přikládat z jedné nebo druhé strany, ale nesmí se přikládat do středu.

V případě, že hráč nemá jakou kostku doložit řekne dál a pokračuje druhý hráč po levé straně. Hráči nesmí říci dále v případě, že mají jakou kostku doložit.

Kdo vyhrál ve hře Domino

Hra končí v případě, že jeden hráč vyložil všechny své dominové kameny. Ostatní hráči si přepočítají jaký součet čísel domino kamenů jim zůstal na ruce (nezaložených). Kdo ale vyhrál partu? Dvojice, která má nejnižší součet čísel s kostek, kterých jim zůstal na ruce. Vítězná dvojice si připíše tolik bodů, kolik jim zůstal součet čísel u dvojice, která prohrála. V domino hře může nastat situace, kdy ani jeden hráč nemůže vyložit žádný kámen na hrací plochu. V tomto případě vyhrávají hráči, kteří mají nižší součet teček na ruce. Následně pokračuje další hra.

Výhra v hre Domino končí vtedy, keď niektorá dvojica nazbiera počet bodov, ktorý si stanovili na začiatku.

Pravidla Domino pro 2 hráče

V případě, že Domino hrají dva hráči, tak jsou pravidla mírně upravená. Když hráč nemůže doložit domino kostku na hrací plochu táhne si kostku z banku. Pokud tento kámen umí doložit, tak ho vyloží na hrací plochu. Hráč, který neumí doložit kámen na hrací plochu tak si táhne domino kostky pokud neumí doložit kámen na hrací plochu.

Domino efekt – zábava s domino kostkami jinak

Dominové kostky můžete využít i jinak než jen pro klasickou hru. Zabavit se dá také pomocí domino efektu. Prohlédněte si video a zjistíte jak.

Přihlásit se k odběru akcí a slev

* takto vyznačené pole je povinné

Odkliknutím tlačítka "Přihlásit se k odběru" souhlasíte s našimi zásadami o ochraně osobních údajů, toto přihlášení k odběru můžete kdykoliv zrušit odhlášením v jakémkoli newsletteru nebo kontaktováním na info@gamesquad.cz.


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *