Retro herní konzole a retro hry. Přenosné herní konzole. Staré hry a konzole
|

Retro herní konzole a staré hry, které se zapsali do dějin

S rostoucím pokrokem moderních technologií se mnoho starších her a konzolí ocitlo v zapomnění. Přesto má mnoho z těchto klasických her a konzolí silnou základnu fanoušků, kteří si rádi připomenou tyto ikonické zážitky ze svého dětství nebo z mladších let. V tomto článku se budeme věnovat těmto retro hrám a konzolím, které ovlivnily celou generaci hráčů a dodnes mají velký vliv na herní průmysl. Podíváme se na některé z nejkonečnějších herních konzolí, jako je Atari 2600, NES nebo Sega Genesis. Věnovat se budeme také oblíbeným retro konzálům a hrám, jako je Pac-Man, Tetris, Super Mario Bros. a několik dalších.

Obsah článku – Retro herní konzole a staré hry, které se zapsali do dějin

Retro herní konzole

Retro herní konzole jsou starší typy herních konzolí, které byly vyvinuty v minulosti a dnes se považují za historické nebo klasické konzole. Staré konzole se vyznačují jednoduchým designem a funkcemi v porovnání s moderními konzolami. Některé z nejznámějších retro herních konzolí jsou například Atari 2600, Nintendo Entertainment System (NES), Sega Genesis, Super Nintendo Entertainment System (SNES) a PlayStation 1.

Retro herní konzole. Zachovalé staré herní konzole. Retro konzole
pixabay.com | autor: solidsnake

Retro herní konzole se připojovaly k televizoru pomocí různých kabelů. Konzole mají obvykle fyzické herní ovladače, které se používají k ovládání. Na rozdíl od moderních konzolí, mnoho retro konzolí neumožňuje hraní her online nebo jiné online funkce.
Retro herní konzole mají svoji jedinečnou atmosféru, která je pro mnohé hráče stále velmi přitažlivá. Spojeny s nostalgickými vzpomínkami na starší časy a nabízejí jedinečné herní zážitky, které se liší od moderních her. Pro mnohé fanoušky retro her a konzolí jsou tato zařízení stále neodolatelná a získávají si stále nové příznivce.

První retro herní konzole Magnavox Odyssey

První retro herní konzolí byla Magnavox Odyssey, která spatřila světlo světa v roce 1973. Tato konzole byla vyvinuta Ralphem Baerem a byla první herní konzolí, která byla určena pro použití s televizí. Spolu s herní konzolí se prodával cartridge a light gun.
Pro retro herní konzoli Magnavox Odyssey vyšlo 28 her. Vyzkoušet jste mohli například hru Ping-Pong, která byla zahrnuta v základní výbavě konzole. Tato hra využívala černobílé obrazovky. Tato stará konzole nezískala tolik popularity jako jiné retro konzole.

Populární retro herní konzole

Existuje několik retro herních konzolí, které byly velmi populární a měly velký vliv na herní průmysl. Mezi nejpopulárnější staré konzole patří tyto.

Retro konzole Nintendo Entertainment System (NES)

Tato konzole byla vydávána v roce 1983 a prodávala se ve velkých množstvích. Za vznikem herní konzole stojí japonská společnost Nintendo. Hry ukládali na fyzický nosič – kartidž. NES získal obrovskou popularitu díky mnoha kultovním hrám jako Super Mario Bros., The Legend of Zelda a Metroid. Mezi nejprodávanější retro hry na tuto konzoli patřil Super Mario a Duck Hunt.

Retro herní konzole Sega Genesis/Mega Drive

Sega Genesis byla konkurenční konzolí NES a byla vydávána v přibližně ve stejném období, konkrétně 1988. Retro herní konzole byla vyvinuta japonskou společností SEGA. V roce 1989 vstoupila na trh v Severní Americe s názvem Mega Drive. Název Genesis už měl licenci, tak zvolili jiný název. Sega Genesis se vyznačovala vynikajícími grafickými schopnostmi a úžasným zvukem, což ji dělalo velmi populární. Bohužel v letech 1994–1996 SEGA nezvládla přechod na 32bitový systém, což předurčovalo tuto herní konzoli k zániku. Produkce herních konzolí zastavili v roce 1995.

Retro konzole Atari 2600

Atari byla jednou z prvních herních konzolí a byla velmi populární. Vyráběla se v letech 1977 až 1991. Za vznikem konzole stojí americká společnost Atari. Nosičem her na tuto retro konzoli byly kartridže. Atari 2600 nabízela řadu her, včetně kultovních her jako Space Invaders, Pac-Man a Asteroids.

Retro herní konzole Super Nintendo Entertainment System (SNES)

SNES byla druhá konzole od Nintenda a byla vydávána v 90. letech. SNES nabízela vynikající grafické schopnosti a spoustu skvělých her, jako Super Mario World, Legend of Zelda: A Link to the Past a Super Metroid.

Retro konzole PlayStation 1

Za vytvořením PS1 stojí společnost SONY. Tato retro herní konzole PS1 byla vydávána v polovině 90. let 20. století. Byla jednou z prvních konzolí, která používala optické disky pro ukládání her (CD-čka). PlayStation 1 byla velmi populární díky svým vynikajícím herním titulům jako Final Fantasy VII, Crash Bandicoot, Metal Gear Solid a Gran Turismo.

Výrobu konzolí PS1 ukončili v roce 2006. Prodej této konzole byl úspěšný a dokázalo se prodat více než 100 milionů kusů. Herní konzole PlayStation se těší popularitě i v dnešní době. Konzole Playstation si prošly velkým vývojem a momentálně je nejnovější herní konzole PlayStation 5.
První retro konzole nebyly designově hezké, hry měly špatnou grafiku. Tyto staré konzole byly ale velmi populární a v některých případech změnily herní průmysl navždy. Za kolébkou prvních retro herních konzolí můžeme považovat hlavně Japonsko a Ameriku.

Přenosné retro herní konzole

Přenosné herní konzole jsou zařízení, která umožňují hraní her na cestách nebo na jiných místech mimo domov. První přenosné herní konzole se objevily již v 80. letech. Skutečný boom přenosných herních konzolí přišel v 90. letech, kdy byla vydávána přenosná verze populární konzole od Nintenda, Game Boy.

přenosné-retro-herní-konzole-do-ruky
pixabay.com | autor: dannaragrim

Nejúspěšnější herní konzole do ruky

Game Boy byl první přenosnou herní konzolí, která měla obrovský úspěch a byla velice populární. Byla vydávána v různých verzích a její nejúspěšnější verzí byla Game Boy Advance, která byla vydávána v 2001. Game Boy Advance nabízela podstatně vylepšenou grafiku, zvukové efekty a ovládání. Kromě Game Boye se těšily popularitě i jiné přenosné konzole.
Sega Game Gear

Game Gear konzole spatřila světlo světa přibližně ve stejném období jako Game Boy. Sega Game Gear byla konkurenční konzolí pro Game Boya a vyznačovala se barevným displejem a možností zobrazovat více detailů ve hře.

Atari Lynx

Lynx – přenosnou herní konzoli představili přibližně v 90. letech. Atari Lynx byla výkonnější než Game Boy a nabízela barevný displej, vestavěné reproduktory a možnost hraní her s více hráči. Pomocí portů se umělo propojit až 16 hráčů s Lynxem.

Neo Geo Pocket

Přenosnou herní konzoli uviděli na trh v 90. letech a popularitu měla zejména v Asii. Neo Geo Pocket nabízela barevný displej a spoustu skvělých her, včetně mnoha arkádových hitů.

Přenosné herní konzole se v minulosti těšily oblibě. Díky těmto starým přenosným konzolím se otevřela cesta pro moderní přenosná herní zařízení, jako jsou například Nintendo Switch nebo PlayStation Vita.
Nejlepší retro hry

Retro hry, ať už na konzoli nebo počítač, představují vynikající způsob, jak se vrátit do minulosti. Jednoduchá grafika a zvukové efekty mohou být na první pohled pro někoho nudné, ale jejich hratelnost a náročnost umí velmi mile překvapit. Staré hry umí vzbudit silné emoce, ať už z hlediska hráčské výzvy, nebo z nostalgického pohledu na herní svět, který kdysi ovládal naši fantazii.

najlepsie-retro-hry-na-stare-herne-konzoly
pixabay.com | autor: barskefranck

10 retro her, které jsou považovány za klasiky a které mají dodnes velký vliv na herní průmysl.

  • Super Mario Bros. (Nintendo Entertainment System)
  • Tetris (Game Boy)
  • The Legend of Zelda (Nintendo Entertainment System)
  • Pac-Man (Atari 2600)
  • Donkey Kong (Atari 2600)
  • Sonic the Hedgehog (Sega Genesis)
  • Street Fighter II (Super Nintendo Entertainment System)
  • Mortal Kombat (Sega Genesis)
  • Final Fantasy VII (Sony PlayStation)
  • Crash Bandicoot (Sony PlayStation)

Tip na článek: Retro hry na staré mobilné telefóny, ktoré zmenili históriu

Hry v seznamu byly vydávány na různé herní konzole a počítače v minulosti. Tyto staré hry, které změnily herní průmysl a staly se klasikami a vzory pro mnohé současné hry.Přihlásit se k odběru akcí a slev

* takto vyznačené pole je povinné

Odkliknutím tlačítka "Přihlásit se k odběru" souhlasíte s našimi zásadami o ochraně osobních údajů, toto přihlášení k odběru můžete kdykoliv zrušit odhlášením v jakémkoli newsletteru nebo kontaktováním na info@gamesquad.cz.


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *