| | | | | |

Kanasta pravidla hry + jak se hraje

Hra Kanasta (Canasta) je karetní hra s žolíkovými kartami. Hra vznikla kolem roku 1939 v Uruguaji ai dnes nedají někteří hráči dopustit na tuto hru. Jak se hraje Kanasta? Jaká jsou pravidla této hry? Blíže si povíme o této hře v článku.

Žánr hry: Logická
Typ hry: Společenská, karetní
Počet hráčů: 2, 3, 4, 5, 6 hráčů
Hra je určená pro: dospělé,děti, holky, kluky

Obsah článku – Kanasta pravidla hry + jak se hraje:

Hra Kanasta

Při vzniku hry byla Kanasta (Canasta) určena pro 4 hráče. V dnešní době existuje varianta hry, kterou mohou hrát i 2, 3, 5 i 6 hráči. Kanastu můžeme považovat za párovou hru, kde hráči hrají ve skupinách proti ostatním hráčům. Hrají-li tři hráči tak každý bojuje sám za sebe. Ideální počet hráčů je 4. U Kanastu s počtem hráčů 4 hrají dva proti dvěma. Při počtu hráčů 5 hrají 2 proti 3. V případě, že jste parta 6 hráčů hrají 3vs3.

Kanasta se řadí mezi karetní hry se žolíkovými kartami. eo žolíkovými kartami můžete hrát například i Pasians, Kenta či Žolíka.

Kanasta pravidla hry

Na hru je zapotřebí počet karet 108 včetně 4 žolíků. Karty na Kanastu jsou žolíkové (rummy), které obsahují 52 karet v jednom balíčku. Ke hře jsou zapotřebí dva balíky těchto karet + žolíci.

Kanasta - Canasta. Pravidla Kanasty. Jak se hraje karetní hra Kanasta - Canasta
pexels.com | autor: Aleksandar Dragojević

Vytvoření Kanasty nebo řady

Canasta nebo i košík je skupina 7 karet stejné hodnoty. Například 7 osmiček, 7 devítek atd… Známe dva druhy kanasty a to čistou a špinavou (smíšenou). Čistá kanasta je seskupení 7 stejných karet. Za špinavou kanastu označujeme 7 karet, kde se nachází buď žolík nebo dvojky. Podle pravidel kanasty, smějí být žolíci a dvojky iv nedokončených řadách nejvíce v polovičním uskupení.

Pokud hráč vyloží například 3 tak tam může být nejvýše jedna divoká karta – žolík nebo dvojka. Hráč, který vyloží 4 karty tak tam mohou být nejvýše dvě divoké karty (stejně jako v pětici). U 6 kart nebo 7 (kanast) mohou být až 3 divoké karty. Pravidla hovoří také o tzv. divoké kanastě, která se skládá čistě ze žolíků a dvojek. K sestavení divoké kanasty se mohou používat pouze divoké karty. Tento jev se ve hře nachází jen ojediněle. V Kanastu existuje ještě pojem řada, a tímto označujeme minimálně trojici stejných karet a maximálně 6 karet. V podstatě je to nedokončená kanasta.

Speciální karty v Kanastě

Ve hře mají ještě výjimečné postavení karty – červené a černé 3. Za prémiovou kartu pokládáme červenou trojku a pokud ji hráč vlastní může bodově skórovat. Na tvoření řady se nepoužívají červené trojky a odkládají se na stůl.

Pokud hráč při rozdávání nebo si potáhne kartu a dostane červenou trojku, položí ji na stůl a následně si vezme druhou kartu z talonu. Černá trojka má obranný charakter. Znamená to, že pokud ji hráč vyhodí tak soused po levici si nemůže brát karty z odkládacího balíčku. Černá trojka ovlivňuje pouze jednoho hráče po lavici a ostatní hráči mohou normálně hrát.

Rozdání karet

Počet rozdaných karet na začátku hry závisí na počtu hráčů. Pokud hrají dva partneři tak dostanou po 15 karet. Tři dostanou 13 karet, 4 mají 11 karet. Zbývající karty se položí na stůl a postupem hry se z něj dokupuje.

Kanasta (canasta)- karetní hra. Pravidla hry Kanasta. Jak se hraje Kanasta
pexels.com | autor: Israel Garcia

Jak se hraje Kanasta

Karty se zamíchají a rozdají hráčům. Každý si uloží na ruce karty, vyhodí červené trojky na stůl a následně si doloží karty podle počtu vyhozených prémiových karet. Hráč, který rozdával karty, potáhne jednu kartu ze základního balíčku otočí ji jako jako první kartu odkládací hromádky.

Tímto hra začala a pokračuje hráč po levé straně. Má dvě možnosti a to buď si potáhnout kartu ze základního (kmenového) balíčku nebo si vzít kartu vyloženou na stole. Když provede jeden z těchto dvou možností musí jednu kartu vyhodit (ta která se mu nehodí). Po akci následuje další hráč. Nejlepší taktika je co nejdříve vyložit, jakmile je to možné. Možnosti po vyložení se zlepšují a dostávají taktickou výhodu.

Během hry se provádějí tyto úkony:

  • Braní karet
  • Vykládání karet
  • Zmrazování balíčku
  • Úplné zamrazení balíčku

Vykládání karet v Kanastě

Na vyložení karet je třeba mít alespoň 50 bodů. Je dovoleno aby hráč se hráč vyložil pomocí odhozené karty. Hráč může vzít i ostatní vyhozené karty, ale pouze v případě, že má na ruce další dvě doplňující karty.

Cíl v Kanaste

Úkolem každé dvojice je dosáhnout co nejvíce bodů pomocí vykládání. Cílem je také uzavřít hru s tím, že se hráč zbaví všech karet.

Název Počet bodů
Divoká kanasta = žolíky a dvojky 1000
Divoká kanasta dvojková 800
Čistá kanasta 500
Smíšená kanasta 300
Uzavření hry 100
Za červenou trojku 100
Za 4 červené trojky 800

Kanasta – pravidla hry

Kartová hra pre deti aj dospelých pre 2-6 hračov

Kanasta Online

Chcete-li si chcete vyzkoušet hru a nemáte protihráče nebo karty, tak si ji můžete zahrát online zdarma. První možností je hrát přímo ve webovém prohlížeči nebo stáhnout do mobilního zařízení přes obchod s aplikacemi.

Přihlásit se k odběru akcí a slev

* takto vyznačené pole je povinné

Odkliknutím tlačítka "Přihlásit se k odběru" souhlasíte s našimi zásadami o ochraně osobních údajů, toto přihlášení k odběru můžete kdykoliv zrušit odhlášením v jakémkoli newsletteru nebo kontaktováním na info@gamesquad.cz.


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *